28 sierpnia 2017

Jubileusz 700-lecia Czarnego Potoku

27 sierpnia 2017r. odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 700-lecia Czarnego Potoku.

Od 20 do 27 sierpnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym można było oglądać wystawę malarstwa pana Władysława Bartka Talarczyka. Natomiast w sobotę 26 sierpnia w budynku szkoły miała miejsce konferencja naukowa poświęcona 700 - letniej historii naszej miejscowości.

Główne uroczystości rozpoczęły się w niedzielę Mszą św., której przewodniczył ks. biskup Władysław Bobowski. Obecni byli zaproszeni goście, przedstawiciele nauki, parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta im. T. Moryto z Łącka.

Po zakończeniu liturgii ks. biskup W. Bobowski w towarzystwie kapłanów, poczty sztandarowe, zaproszeni goście i zgromadzeni mieszkańcy przeszli na plac, gdzie został odsłonięty i poświęcony obelisk z umieszczoną na nim tablicą, upamiętniającą Jubileusz. Miłą niespodzianką był udział banderii konnej z Jazowska.

Dalsza część uroczystości odbyła się na placu parkingowym, wokół którego były rozlokowane stoiska gastronomiczne oraz liczne atrakcje dla najmłodszych.

Na scenie, po zakończeniu części oficjalnej, w programach artystycznych zaprezentowali się młodsi i starsi mieszkańcy Czarnego Potoku, Jadamwoli, Jastrzębia, Olszany, Łącka i Podegrodzia. Miłośnicy muzyki operetkowej mogli posłuchać utworów w wykonaniu solistów: Anny Jakiesz - Błasiak i Mikołaja Miko Króla. Gwiazdą wieczoru był krakowski zespół "GooroleSKA". Do późnych godzin wieczornych trwała zabawa taneczna przy muzyce zespołu "KAMA".

Szczególną pamiątkę Jubileuszu pozostanie monografia opracowana przez dr Franciszka Pulita, poświęcona historii kościoła i Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, wydana przy pomocy pani Elżbiety Zygadło. Dochód ze sprzedaży zasili fundusz budowy nowej świątyni.

Należy podkreślić, że zorganizowanie tej uroczystości było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób, które poświęciły swój czas, dzieliły się doświadczeniem i własną kreatywnością.

Jubileusz 700-lecia Czarnego Potoku