17 lipca 2021

Relacja z pielgrzymki szlakami Podlasia

Parafialna pielgrzymka „Szlakami Podlasia”

Tuż po północy 4/5 lipca 2021r. z parkingu przy kościele grupa 34 pielgrzymów wyruszyła autokarem w kierunku Gietrzwałdu. Do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej przybyliśmy przed południem. Uczestniczyliśmy we Mszy Św. koncelebrowanej przez ks. Proboszcza i ks. Leszka, poznaliśmy historię objawień Matki Bożej oraz zwiedziliśmy otoczenie sanktuarium. Następnie udaliśmy się do Wilczego Szańca –jest to miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami. To największa i najbardziej rozpoznawalna polowa kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera. Wieczorem dotarliśmy do hotelu.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Białegostoku. Wielu z nas było zachwyconych pałacem Branickich, nazywanym także Polskim Wersalem. Następnieuczestniczyliśmy w Mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP -Sanktuarium MB Pocieszenia. Kolejnym punktem programu był przejazd do Narwiańskiego Parku Narodowego i spacer „kładką nad Narwią”. Po południu wyruszyliśmy do Wasilkowa, gdzie jest Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie. Znajdujący się w kościele cudowny wizerunek Matki Bożej Bolesnej oraz cudowne źródło ściągają do tego miejsca chrześcijan wielu obrządków i wyznań.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Krasnegoboru. Mogliśmy tam zobaczyć kościół p.w. Zwiastowania NMP - Sanktuarium MB Różańcowej. Znajduje się tu cudowny XVII-wieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Następnie udaliśmy się do Sokółki - miejsca Cudu Eucharystycznego. To szczególne wydarzenie eucharystyczne rozsławiło kościół na cały świat i stało się powodem wielu pielgrzymek. Wcześniej kościół św. Antoniego w Sokółce był znany między innymi z filmów „U Pana Boga za piecem”, „U Pana Boga w ogródku” czy „U Pana Boga za miedzą”. W Sokółce uczestniczyliśmy w Mszy świętej oraz mogliśmy poznać historię tego szczególnego miejsca.Po południu udaliśmy się do Muzeum Ikon w Supraślu oraz prawosławnej drewnianej cerkwi Opieki Matki Bożej w Puchłach, ważnego ośrodka kultu maryjnego.

Czwarty dzień naszego pielgrzymowania rozpocząłsię od przejazdu do Białowieskiego Parku Narodowego. W Rezerwacie Pokazowym Żubrów mogliśmy zobaczyć przedstawicieli niektórych gatunków zwierząt zamieszkujących tereny puszczy. Następnie udaliśmy się do Leśnej Podlaskiej, gdzie znajduje się zespół klasztorny paulinów oraz Sanktuarium MB Leśniańskiej, Opiekunki Podlasia. Tutaj uczestniczyliśmy w Mszy świętej.

Ostatni dzień wędrówki po Podlasiu rozpoczęliśmy od Kodnia i Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Zwiedziliśmy otoczenie sanktuarium, poznaliśmy niezwykłą historię związaną z tym miejscem oraz uczestniczyliśmy w Mszy świętej. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Lublin, a następnie udaliśmy się do Państwowego Muzeum na Majdanku. Pobyt w tym miejscu wywarł na wszystkich ogromne wrażenie i uświadomił nam, że nie wolno zapomnieć o tym, co się tam wydarzyło. Do Czarnego Potoku wróciliśmy o północy.

Te kilka dni spędzonych razem było czasem dobrego odpoczynku od codziennych zajęć, modlitwy w pięknych sanktuariach maryjnych, poznawania ciekawych zakątków naszej Ojczyzny oraz budowania wzajemnych relacji.

Proponowane