19 marca 2024

Jubileusz 25. Koronacji Obrazu Matki Bożej Bolesnej w Sanktuarium w Czarnym Potoku

Nasze sanktuarium od dawien dawna stanowi miejsce szczególnej czci dla Maryi, Matki Bożej Bolesnej. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii kultu naszego sanktuarium było uroczyste ukoronowanie cudownego obrazu Matki Bożej Bolesnej, które miało miejsce 12 września 1999 roku. Teraz zbliża się 25 rocznica tego wydarzenia, będąca okazją do refleksji nad długą historią czci Matki Bożej w tym miejscu oraz nad jej nieustającym orędownictwem.

Przygotowania do koronacji trwały wiele lat, a znaczący wkład w przygotowanie tego wydarzenia wniósł ks. Józef Słowik, ówczesny proboszcz naszej parafii. Wspólnie przeżywane misje święte, peregrynacja kopii cudownego obrazu po domach parafii oraz intensywne przygotowanie duchowe stanowiły fundament tego wielkiego wydarzenia. Same starania o koronację trwały również dosyć długo. Zgodnie z przepisami Kościoła, aby obraz mógł zostać uroczyście ukoronowany, musi spełniać trzy kluczowe warunki: musi być czczony od wielu lat, słynąć z łask wypraszanych za wstawiennictwem Matki Bożej oraz być otoczony żywym kultem. Obraz naszej Matki Czarnopotockiej spełnia wszystkie kryteria.

Uroczystość koronacyjna, która odbyła się 12 września 1999 roku, była wyrazem głębokiej wiary i oddania wiernych. Biskup tarnowski, ks. Wiktor Skworc, dokonał tego doniosłego aktu w obecności licznie zgromadzonego duchowieństwa i wiernych z całej diecezji, a nawet spoza granic Polski. Korona, zaprojektowana przez ks. Tadeusza Bukowskiego, inkrustowana kryształem górskim i ozdobiona pięcioma rubinami symbolizującymi pięć ran Zbawiciela, została poświęcona przez samego papieża Jana Pawła II w dniu 8 czerwca 1997 roku na krakowskich błoniach. To wyjątkowe wydarzenie przypadło na 350 rocznicę kultu cudownego obrazu, stanowiąc głębokie przeżycie duchowe dla całej społeczności parafialnej.

Teraz, gdy zbliża się 25 rocznica koronacji, jest to czas, aby wspominać i celebrować to wyjątkowe wydarzenie. Od momentu koronacji, liczne cuda i łaski związane z tym miejscem przypominają wiernym nieustannie o Matce Bożej, która miłością otacza swe dzieci. Sanktuarium w Czarnym Potoku, będąc miejscem duchowego wsparcia i pocieszenia dla wielu, zaprasza wszystkich wiernych do wspólnego uczczenia 25 rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej. Niech ten jubileuszowy czas będzie okazją do wdzięczności za otrzymane łaski oraz do jeszcze głębszego zaufania w opiekę Matki Bożej.